Ustawienia przywracają naturalne, systemowe porządki, wzmacniają motywację i zaangażowanie pracowników, poprawiają efektywność procesów
i przyspieszają rozwój firmy.
Ustawienia przywracają naturalne, systemowe porządki, wzmacniają motywację i zaangażowanie pracowników, poprawiają efektywność procesów
i przyspieszają rozwój firmy.
Ustawienia systemowe w biznesie
Ustawienia systemowe zyskują coraz więcej zastosowań w różnych obszarach naszego życia. Coraz częściej stosuje się je w zagadnieniach związanych z zarządzaniem w biznesie, prowadzeniem firmy, pracą. Podobnie jak rodziny, w tym przypadku firmy i organizacje stanowią systemy, w których działają ukryte dynamiki. System jest czymś więcej niż prostą sumą jego składowych. Jednocześnie każdy system jest częścią jakiegoś większego systemu, tak jak dział w firmie jest systemem samym w sobie, a przy tym częścią całej firmy. Każda firma jest częścią systemu powiązań pomiędzy partnerami biznesowymi, jest zawieszona w określonym środowisku gospodarczym. Najkrótsza definicja systemu, jaką stosuje się w ustawieniach, mówi, że „wewnątrz jest inaczej niż na zewnątrz”.
W firmach, podobnie jak w systemach rodzinnych, działają niewidoczne siły, które dążą do przywrócenia równowagi i zapewnienia stabilności systemu jako całości. Dążą one do utrzymania systemu w jego kompletności, włączenia osób czy elementów, które zostały wykluczone. Aby firma dobrze funkcjonowała należy widzieć i szanować wszystkie obowiązujące porządki. Ustawienia pokazują np. który z porządków został zakłócony i co zrobić, aby przywrócić ład.
Kiedy skorzystać z sesji ustawieniowej dla biznesu?
Ustawienia mogą pomóc w zasadzie zawsze, gdy w naszej pracy, firmie, organizacji doświadczamy sytuacji trudnych. Trudności mogą dotykać obszaru osobistego, naszych odczuć związanych z życiem zawodowym, na przykład pracy z trudnym zwierzchnikiem, powtarzającego się poczucia niedocenienia, braku awansu i rozwoju pomimo kompetencji i rzetelnego wykonywania obowiązków, trudności w relacjach w pracy. Równie dobrze jednak, a może nawet częściej, na ustawienia biznesowe przychodzą osoby, które doświadczają „zewnętrznych” problemów w firmie. Oto kilka przykładowych sytuacji dla zastosowania ustawień systemowych w biznesie:
- Nieporozumienia i konflikty między działami lub wewnątrz działów
- Spadająca sprzedaż i/lub zyski
- Odchodzący lub niezadowoleni klienci
- Problemy z zarządzaniem projektami
- Brak decyzyjności wśród kadry zarządzającej firmą
- Rotacja pracowników, niskie morale w firmie, brak motywacji
- Brak szeroko rozumianego sukcesu
- Brak zgodności co do wizji rozwoju biznesu lub w ogóle brak wizji rozwoju
Poza przedstawionymi powyżej przykładami związanymi z uzdrawianiem problematycznych sytuacji, ustawienia w biznesie stosuje się również w procesie podejmowania decyzji czy przeprowadzania zmian w strukturach organizacyjnych. Warto jednak pamiętać, że podjęcie ostatecznej decyzji z wszystkimi jej konsekwencjami, leży w zakresie odpowiedzialności Klienta lub decyzyjnego zespołu, a ustawienie, podobnie jak inne czynniki brane pod uwagę (np. wyniki badań, ekspertyzy doradców, aktualne trendy i wiele innych) rzucają dodatkowe światło i poszerzają perspektywę patrzenia na całość zagadnienia.
Porządki, czy raczej nieporządki, które spotykamy w firmach, pokrywają się z tymi, które obserwujemy w systemach rodzinnych, choć możemy na nie spojrzeć nieco szerzej. Jednym z porządków odkrytych przez Berta Hellingera w ustawieniach rodzinnych jest porządek starszeństwa. W firmach i organizacjach obowiązuje w tym miejscu dodatkowo kilka innych. Przykładowo, kluczowy jest często porządek wiodących zasad, określanych jako „DNA firmy”, następnie porządek funkcji i wkładu. Inne opisane dla systemów rodzinnych zasady, takie jak zasada przynależności, zasada więzi i zasada wyrównania, obowiązują również w firmach i organizacjach. Naruszenie tych zasad ujawnia się w nieoczywisty sposób i może tworzyć powtarzające się wzorce.
Bywa też tak, że osoby pracujące w danej firmie nieświadomie „przenoszą” swoje uwikłania z systemów rodzinnych do firmy. Służą tym samym firmie w przywracaniu porządku, a firma służy im odzwierciedlając ich uwikłanie, dając grunt do tego, aby takie uwikłanie się ujawniło.
Tematy związane z firmą, biznesem, pracą, mogą pojawić się podczas sesji indywidualnej dotykającej systemu rodzinnego danej osoby (gdy np. pracujemy z zagadnieniami związanymi z pieniędzmi) oraz podczas sesji ustawień biznesowych, gdzie nie wchodzi się od razu w prywatność klienta, ale odkrywa to, co dotyka środowiska pracy. W ustawieniach biznesowych dużą rolę odgrywa sama konsultacja, tzw. wywiad systemowy, gdzie podczas rozmowy może dojść do „połączenia kropek”. Klient czasami już w trakcie rozmowy uświadamia sobie głębsze przyczyny problemów pojawiających się w firmie i już samo to zobaczenie wzorca może zadziałać jako ustawienie. Różnica polega na tym, że w systemach rodzinnych wiele tematów owianych jest tajemnicą, nie mamy dostępu do informacji z przeszłości, a bolesne doświadczenia stanowią tabu. W firmach często po prostu się o pewnych rzeczach nie mówi, wyklucza się niektóre osoby lub o nich zapomina, nie szanuje się przeszłości, ale informacja jako taka jest dostępna. Dlatego samo przestawienie się na myślenie systemowe w organizacji może mieć silne, uzdrawiające działanie.